×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/nk12205/public_html/sw.teresa.bialowieza.pl-new/images/08news20180220.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/08news20180220

Pamięć Sybiru

           W dniu 9 lutego (piątek) nasza parafia i zaproszeni goście uczcili 78. rocznicę pierwszej wywózki w głąb Rosji podczas sowieckiej okupacji ziem wschodniej Polski. Miała ona miejsce w nocy 10 lutego 1940 roku i objęła głównie leśników (pracowników służb leśnych) i ich rodziny. Z Białowieży w 23 wagonach towarowych wywieziono wówczas na Syberię blisko 1500 osób. Tym samym uczciliśmy także pamięć, ofiarę i cierpienia wszystkich Sybiraków, których objęły deportacje w latach 1940-1941 i 1944.

           Uroczystości rocznicowe nasza parafia zorganizowała we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Technikum Leśnym w Białowieży i Białowieskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Puszczy. Mszy Świętej w intencji Ojczyzny − aby ofiara Sybiraków i pamięć o nich budowały niepodległą Polskę −  przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki. W koncelebrze uczestniczyli m.in. księża: Jacek Dubicki CM, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Szereszewie (Białoruś), Józef Poskrobko, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Hajnówce, Adam Szot, kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezji Białostockiej. Wspólnie z nami modlił się ks. Waldemar Piotrowski, wikariusz prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży.

           Homilię wygłosił ks. dr Adam Szot z Białegostoku, naświetlając historyczny przebieg deportacji obywateli polskich na Syberię w latach II wojny światowej. Podczas Mszy śpiewał Chór Leśników Puszczy Białowieskiej pod kierunkiem pani Pauliny Skiepko.

           Wśród gości liczni byli pracownicy nadleśnictw Puszczy Białowieskiej i okolicy, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, władz gminy Białowieża, miasta i powiatu Hajnówka, przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, białowieskich instytucji, nauczyciele białowieskich szkół, uczniowie Technikum Leśnego i mieszkańcy Białowieży.

           W przedsionku kościoła uczestnicy ceremonii mogli zapoznać się z przygotowaną przez organizatorów wystawą pt. "Pod sowieckim jarzmem 1939-1941. − W tajgach Syberii i stepach Kazachstanu". Wystawa będzie eksponowana do sierpnia br.

           Po Mszy Świętej goście przeszli do auli Internatu Technikum Leśnego, gdzie uczniowie TL (przygotowani przez polonistkę, panią Martę Wołoncewicz) i Chór Leśników Puszczy Białowieskiej zaprezentowali wzruszający program artystyczny, oparty na autentycznych wspomnieniach Sybiraków z regionu Puszczy Białowieskiej. Następnie zaprezentowano dwa wykłady: pan Bogusław Kosel, pracownik Muzeum Pamięci Sybiru, przedstawił wykład pt. "Deportacja leśników Puszczy Białowieskiej", a pan dr hab. Sławomir Bakier, prof. Politechniki Białostockiej, Dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce, podzielił się refleksjami na temat "Znaczenie dziedzictwa Sybiru dla kształtowania przyszłości". Spotkanie zakończył poczęstunek (kawa i ciasta) w gościnnej szkole leśnej. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Annie Kulbackiej za współudział Technikum Leśnego oraz Jej osobiste zaangażowanie  w organizację uroczystości.

(bj)

Zdjęcia: Andrzej Jaganow

 

{gallery}08news20180220{/gallery}