Wspomnienie o Alinie Janowskiej

Alina Janowska-Zabłocka (1923-2017), wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, była córką Stanisława Janowskiego ostatniego dyrektora Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach koło Słonima (dziś na Białorusi). Okres jej pobytu w Żyrowicach (1937-1939), atmosfera panująca w doskonale zarządzanej, kresowej szkole, w której dbano o wysoki poziom nauczania i patriotyczne wychowanie,  związał ją na długie lata z absolwentami i nauczycielami szkoły po II wojnie światowej. Po  założeniu Żyrowickiej Rodziny stała się jej aktywnym członkiem, zachęcającym innych do odtwarzania list pracowników, absolwentów i napisania wspomnień o szkole, co pozwoliło na powstanie  3 tomów „Pamiątkowej księgi Żyrowiaków”.

W latach 1984, 1991 i 1997 Alina Janowska uczestniczyła w zjazdach Żyrowiaków w Technikum Leśnym w Białowieży. W 1982 roku Żyrowiacy poprosili, aby przyjąć ich w poczet parafian białowieskiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Każdy ich zjazd miał w programie Mszę świętą w naszym kościele, który ukochali, bowiem tworzył on namiastkę ich dawnego szkolnego kościoła Podwyższenia Krzyża w Żyrowicach.

W 1984 roku byli mieszkańcy Słonima i ziemi Słonimskiej uroczyście przekazali do białowieskiego kościoła ufundowaną przez siebie kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Żyrowickiej. Podczas Mszy świętej w intencji przybyłych członków Rodziny Żyrowickiej pani Alina Janowska-Zabłocka, stojąc na stopniach ołtarza, ze wzruszeniem zaśpiewała słynną niegdyś „Pieśń o Najświętszej Pannie Żyrowickiej” i odmówiła „Modlitwę nabożną do Najświętszej Matki Żyrowickiej”. Własnoręcznie spisane teksty przekazała ówczesnemu proboszczowi, ks. Franciszkowi Wiatrowi.

W 1991 roku odbyło się uroczyste przekazanie Technikum Leśnemu w Białowieży sztandaru szkolnego Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach, odnalezionego po 50 latach na Białorusi między innymi dzięki pani Alinie Janowskiej-Zabłockiej. Sztandar – wykonany według projektu wybitnej graficzki Ireny Dybowskiej jest arcydziełem sztuki hafciarskiej. Jest on przechowywany w białowieskim kościele, ale bierze udział w ważnych uroczystościach z życia szkoły.

Pani Alina Janowska-Zabłocka z Rodziną Żyrowicką przed wejściem do białowieskiego kościoła. Rok 1991, uroczystość przekazania odnalezionego sztandaru Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach.

W 1997 roku Alina Janowska-Zabłocka była jedną z osób przekazujących do białowieskiego kościoła kopię obrazu Matki Boskiej Kozielskiej (płaskorzeźba), która w 1983 roku została wykonana ze składek Koła Miłośników Ziemi Słonimskiej. Podczas Mszy św. dokonano poświęcenia obrazu, a także urny z ziemią z Grobów Katyńskich, którą przekazano do naszego kościoła dla uczczenia pamięci kolegów ofiarodawców oficerów wojska Polskiego pomordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.

Alina Janowska-Zabłocka kontaktowała się z młodzieżą Technikum Leśnego i białowieską parafią również w późniejszych latach. Ostatnie spotkanie miało miejsce w 2003 roku. W Warszawie w dniu 20 listopada 2017 r., podczas pogrzebu w kościele pw. św. Stanisława Kostki i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, śp. Alinę Janowską-Zabłocką żegnali także przedstawiciele nauczycieli i uczniów Technikum Leśnego w Białowieży i jej ukochany żyrowicki sztandar...  

Anna Kulbacka

Dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży


 

 
Różaniec do Granic w ostępach Puszczy Białowieskiej

Różaniec do Granic w ostępach Puszczy Białowieskiej

Podziękowania

 

W imieniu własnym, moich parafian i gości składam serdeczne podziękowania:

  • Panu Nadleśniczemu Dariuszowi Skirko i pracownikom Nadleśnictwa Białowieża,
  • Pani Dyrektor Olimpii Pabian i pracownikom Białowieskiego Parku Narodowego,
  • Dyrektorom Technikum Leśnego Panu Mariuszowi Tokajukowi i Pani Annie Kulbackiej, wszystkim zaangażowanym pracownikom i uczniom tej szkoły,
  • Panu Komendantowi, płk. Markowi Bielawskiemu, i jego podwładnym z Placówki Straży Granicznej w Białowieży,
  • Panu nadkom. Tomaszowi Haraburdzie, Komendantowi Powiatowemu Policji w Hajnówce oraz policjantom z Posterunku Policji w Białowieży.

Państwa bezinteresowna pomoc i życzliwość pomogły nam w sprawnym zorganizowaniu Różańca do Granic w naszej parafii i przyjęciu tak wielkiej liczby pielgrzymów.

Ks. Bogdan Popławski

Proboszcz

 

Relacja ze wspólnej modlitwy


Białowieski kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus był jednym z ponad 300 kościołów stacyjnych w Polsce, które zapraszały do wspólnej modlitwy. Przez internetowe strony Różańca do Granic przyjazd do Białowieży zadeklarowały 904 osoby! Przybyło jak szacujemy około 800 pielgrzymów, a dodatkowych kilkudziesięciu pielgrzymów indywidualnych skierowaliśmy do sąsiedniej parafii w Narewce pw. św. Jana Chrzciciela.

Do Białowieży przybyły cztery grupy autokarowe z Warszawy (3 z parafii św. Łukasza Ewangelisty oraz Pielgrzymka Maryjna), dwie z Klembowa, po jednej z Mińska Mazowieckiego, Radzymina, Milanówka, Hodyszewa, duża grupa z Białegostoku i wielu pielgrzymów indywidualnych. Ci ostatni zazwyczaj przyjechali samochodami osobowymi, ale były także rodziny na rowerach. Pielgrzymom towarzyszyło sześciu kapłanów i diakon.

Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Bogdan Popławski, proboszcz białowieski, a homilię wygłosił ks. Jacek Zakrzewski SAC z Hodyszewa. Po Mszy świętej, adoracji Najświętszego Sakramentu i odmówieniu Litanii Loretańskiej, pielgrzymi udali się do auli pobliskiego Technikum Leśnego na herbatę i krótki odpoczynek.

Podczas przerwy ustał deszcz, padający od rana, i wyszło słońce. Przy dobrej pogodzie, o godz. 13.30, pielgrzymi zostali przez naszych przewodników oraz wolontariuszy (uczniów Technikum Leśnego) rozwiezieni do siedmiu miejsc modlitwy w ostępach Puszczy Białowieskiej (pokazanych na mapie):

 

(1) wiata turystyczna Sacówka (1 km od granicy z Białorusią);

(2) wiata turystyczna w dolinie rzeki Narewki (0,5 km od granicy);

(3) Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" (0,5 km od granicy);

(4) droga Kamieniecka (przy pasie granicznym);

(5) krzyż upamiętniający obóz powstańców 1864 roku przy Trybie Pacowskim (2 km od granicy);

(6) Uroczysko Przewłoka w dolinie rzeki Leśnej (1 km od granicy);

(7) Uroczysko Filipówka przy Starej Białowieży (9,5 km od granicy).

 

Ósmym miejscem był białowieski kościół, gdzie na modlitwę różańcową pozostały osoby starsze.

Różaniec święty cztery części odmówione w intencji Polski i świata, o pokój i nawrócenie, za rodziny, za wszystkich cierpiących, a także w osobistych intencjach pielgrzymów trwał ponad dwie godziny, przy pięknej pogodzie, w kilku miejscach także przy rozpalonych ogniskach, przygotowanych przez leśników.

Do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Narewce przybyli pielgrzymi indywidualni z Warszawy, Ciechanowa, Piaseczna, Sokołowa Podlaskiego, Nysy i Wrocławia. Po Mszy świętej i krótkim odpoczynku przy herbacie, pielgrzymi pojechali do dwóch miejsc modlitwy przy granicy: do Uroczyska Czoło w północnej części Białowieskiego Parku Narodowego i nad zbiornik wodny Siemianówka. Trzecia grupa odmawiała Różaniec w narewkowskim kościele.

Przyjazd tak wielkiej liczby pielgrzymów i ich żarliwa modlitwa były dla nas wielką łaską. Nasz Różaniec do Granic objął łącznie aż 40 kilometrów granicy państwowej przecinającej ostępy leśne Puszczy Białowieskiej! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy do nas przybyli. Niech Was Pan błogosławi i strzeże, a Matka Boża osłania płaszczem swej nieustannej opieki.

 

Prośba do pielgrzymów

Kochani Pielgrzymi! Prosimy o podzielenie się z nami zdjęciami z wydarzenia w Białowieży. Będziemy Państwu wdzięczni za przysłanie zdjęć na adres mailowy parafii: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dziękujemy!

Galeria zdjęć: 

 

 
Pielgrzymka do Fatimy

         W dniach od 25 czerwca do 2 lipca grupa naszych parafian (8 osób) z księdzem proboszczem Bogdanem Popławskim uczestniczyła w pielgrzymce do Fatimy wspólnie z grupą parafian i ks. Andrzejem Kołpakiem, proboszczem parafii pw. św. Ojca Pio z Białegostoku. Rok 2017 − stulecie objawień fatimskich − jest szczególną okazją, aby odkrywać orędzie Matki Bożej dla świata przekazane trojgu pastuszkom.

            Trzy dni spędzone w Fatimie były modlitewnym zanurzeniem się w atmosferę tego miejsca. Niezapomniane przeżycia pozostawiły w nas msze święte, wieczorne Procesje Różańcowe ze świecami wychodzące spod Kaplicy Objawień, bazylika Matki Bożej Różańcowej, w której znajdują się groby świętych Pastuszków (Franciszka i Hiacynty) oraz Sługi Bożej Łucji, Droga Krzyżowa przez oliwne gaje i dawne pastwiska z Aljustrel do Valinhos i zwiedzanie domów rodzinnych Pastuszków. Odwiedziliśmy także Karmel w Coimbrze, w którym przez wiele lat żyła i w którym zmarła Siostra Łucja. Dumą napawał nas fakt, że wśród tysięcy pielgrzymów z całego świata najliczniejsi wydawali się Polacy!

            Pamiętaliśmy w modlitwach i odprawianych w Fatimie mszach świętych o bardzo licznych intencjach zebranych od naszych parafian − wszyscy oni byli z nami duchowo obecni.

            Podczas pielgrzymki odwiedziliśmy kilka innych sanktuariów Portugalii, poczynając od Narodowego Sanktuarium Chrystusa Króla w Almadzie, poprzez kościół św. Antoniego Padewskiego w Lizbonie (w miejscu urodzenia Świętego), dawny klasztor cystersów w Alcobaça, Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Santarem, a także przepiękne Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry niedaleko Bragi. Pojechaliśmy na jeden dzień do Hiszpanii, aby nawiedzić Santiago de Compostela z grobem św. Jakuba Apostoła.

            Był także czas na zwiedzanie starej części Lizbony − dzielnicy Belem ze słynną Wieżą Belem i pomnikiem Odkrywców, na degustację win i wycieczkę statkiem rzecznym w mieście Porto, spacery na plażach nad Atlantykiem...

            Radosna, pełna życzliwości atmosfera w naszej grupie pielgrzymów, opieka duchowa kapłanów − ks. Andrzeja i ks. Bogdana, miła i kompetentna obsługa przewodnicka  pani Pauliny, piękno i spokój Portugalii, a nade wszystko niezwykły urok Świętych Miejsc, które odwiedzaliśmy − wszystko to sprawiło, że pielgrzymka była wielkim przeżyciem duchowym.

(bj)


 

 
Pamiątki Kresów - nowość na stronie parafii

Zapraszamy do lektury nowego działu na stronie naszej parafii - Pamiątki Kresów.

Zamieszczamy tam informacje o pamiątkach związanych mieszkańcami Ziemi Słonimskiej oraz z Państwową Średnią Szkołą Rolniczo-Leśną w Żyrowicach.

 

2016-11-20 


 

 
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Dziś, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Boże Ciało, przeszliśmy ulicami Białowieży dając świadectwo wierze oraz dziękując za "Chleb z Nieba" - Eucharystyczną obecność Chrystusa w naszym życiu.

"W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus."

(KKK 1374)

2016-05-26

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 6