VIA LUCIS - Droga Światła

Droga światła jest to nabożeństwo odprawiane jest w okresie wielkanocnym. Powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jego powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła).

W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy.

Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.

Głównym celem tego nabożeństwa jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele.

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest dla chrześcijan kluczowym wydarzeniem w przeżywaniu wiary, jednak brakuje rozważania tej tematyki poza liturgią.

Droga Światła i Droga Krzyżowa mają sobie wzajemnie odpowiadać. O ich podobieństwie przypominają łacińskie nazwy: Via Crucis (droga krzyża) i Via Lucis (droga światła).

Proponujemy rozważania 14 stacji Drogi Światła, przygotowane przez bp. Grzegorza Rysia, sufragana krakowskiego. Będą one publikowane codziennie na profilu "Kościół Katolicki" w portalu społecznościowym facebook:

FACEBOOK.COM/KOSCIOL

Jest to profil publiczny więc nie wymagane jest logowanie do portalu aby uzyskać dostęp do w/w rozważań.

Więcej…
 
Bulla papieska o Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia

11 kwietnia 2015 roku, papież Franciszek opublikował Bullę "Misericordiae vultus" - o Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia.

Przypomina w niej, że od 8 grudnia bieżącego roku do 20 listopada 2016 roku trwać będzie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Papież zaznacza, że z Jubileuszem Miłosierdzia związany będzie także odpust wskazujący, iż Boże przebaczenie naszych grzechów nie zna granic. Zwraca też uwagę, że miłosierdzie Boże jest tematem łączącym chrześcijan z wyznawcami judaizmu i islamu.

Więcej informacji oraz pełny tekst papieskiej bulli na stronach portalu DEON.PL →

2015-04-12

 
 
10 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

10 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, o 21:37, papież św. JAN PAWEŁ II "powrócił do domu Ojca". Nasz wielki rodak odszedł w przeddzień święta Miłosierdzia Bożego - tego święta, które sam ustanowił. Ostatnie słowa Papieża usłyszała siostra Tobiana. Przywołał ją spojrzeniem, a kiedy nachyliła się nad nim, zbliżając ucho do jego ust, powiedział: „Pozwólcie mi odejść do Pana”. Pontyfikat św. Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa.

 

10 rocznica śmierci Jana Pawła II
 
Panie, naucz nas się modlić (Łk 11,1)

Tak, Panie Jezu,
naucz nas tej szczególnej wiedzy,
jedynej, która jest niezbędna,
jedynej, będącej w zasięgu wszystkich,
jedynej, która znosi granice czasu,
aby podążać za Tobą do domu Ojca,
kiedy również my "będziemy do Niego podobni,
bo ujrzymy Go takim, jakim jest". (1 J 3, 2)
Panie, naucz nas,
tej Boskiej wiedzy; ona nam wystarczy.

św. Jan Paweł II
 
Artykuły o rocznicy:
02.04.2015

 

 
Pierwsza Puszczańska Nocna Droga Krzyżowa

Pierwsza Puszczańska Nocna Droga Krzyżowa za nami! Wzięło w niej udział przeszło 150 osób! Wyruszyliśmy z hasłem „Odpowiedz miłością za Miłość!” niosąc nasze intencje te duże i te mniejsze. Rozważaliśmy Drogę Krzyżową, która odbyła się w Wielki Piątek 2005 roku w rzymskim Koloseum (rozważanie te dostępne są na stronach portalu OPOKA.ORG.PL).

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim organizatorom i inicjatorom Drogi - w szczególności ks. proboszczowi Bogdanowi Popławskiemu oraz panu Janowi Bagińskiemu. Szczególne podziękowania należą się Siostrom Klaryskom od Wieczystej Adoracji z Hajnówki za wspólną modlitwę i trud wspólnej wędrówki. Pięknym gestem wsparcia wykazali się mieszkańcy Bud, ustawiając na drodze przemarszu zapalone znicze i łącząc się z nami w modlitwie. Dziękujemy również Policji w Białowieży i Nadleśnictwu Hajnówka.

Fotorelacja oraz krótki film z puszczańskiego odcinka Drogi Krzyżowej →:

Trasa, którą przebyliśmy jest do zobaczenia tutaj →

31.03.2015

 

 
Akademia w Technikum Leśnym

W auli Technikum Leśnego w Białowieży dnia 26.03.2015 o godz. 18 00 odbyła się uroczysta Akademia z okazji 10 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. W tym roku w akademii pod hasłem "Szukałem Was.." wzięli udział uczniowie z Technikum Leśnego pod kierunkiem katechetki Barbary Piotrowskiej - Magdalena Przyborowska, Dominika Zalewska, Dominka Moczuło, Milena Krupa, Oliwia Berbachowska, Józef Jurczak, Klaudia Namiotko, Filip Zawadzki.

29-03-2015

 

 
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 6